Mikor érdemes pszichológushoz fordulni?
Az élet egyes területein sikeres emberek is találkoznak számukra megterhelő eseményekkel, tapasztalhatnak elakadást fejlődésükben. Mindennapi problémákkal, kihívásokkal találkozó embereket is segíthet egy pszichológus szakember. A lélekgyógyász segíthet ilyenkor átlátni a helyzetet, más szempontból megközelíteni a helyzetet, esetleg lerövidítheti az utat a küzdelemben.

Felkereshet egy pszichológust, amikor:
- változásra vágyik, és szeretne valami eddig rejtettet kihozni magából;
- elérkezettnek látja, hogy tegyen azért, hogy jobbá váljon az élete;
- ha van valami visszatartó erő, ami akadályozza a teljesítményét;
- nehéz megélnie az élet örömeit;
- nem látja egyes cselekedeteinek okát;
- ismétlődéseket figyel meg az életében, aminek nem érti okát;
- a környezete javasolja, hogy forduljon szakemberhez.
Milyen problémákkal foglalkozik a pszichológus?
- Önértékelés, önbizalom zavara
- Életvezetési problémák
- Döntéshozatali határozatlanság
- Stresszkezelési nehézségek
- Munkahelyi problémák
- Krízishelyzetek
- Veszteség élmények, gyász, válás, krónikus betegséghez való alkalmazkodás
- Testi tünetek, melynek feltételezhető a lelki háttere
- Érzelmi, hangulati ingadozások
- Párkapcsolati nehézségek
- Gátak az emberi kapcsolatok terén, kötődési zavarok
- Teljesítményproblémák
- Konfliktuskezelési készség fejlesztése miatt
- Étel-italfogyasztási szokás jelentős változásaival
- Alvásproblémákkal
- Szexuális nehézségekkel
A nehézségekkel foglalkozni nagy bátorságra vall.
Szembenézni a dolgokkal, megoldást keresni, tenni a változásért, igazi, felelős felnőtt hozzáállás!
Mi a pszichoterápia?
Egy dinamikus folyamat, amiben két vagy több ember védett keretek között találkozik, és a terapeuta a lélektan tudományosan megalapozott módszereivel és eszközeivel segíti a változást. A terapeuta szaktudása, tapasztalata, képzettsége ad támaszt, lehetővé tesz egy másfajta nézőpontot. Odafigyel, reagál, beszélget a klienssel, hogy a változást előidézze. Nem receptet osztogat, hiszen mindenki és minden élethelyzet más. A terápia folyamatában a kliens képessé válik megoldani problémáit, másképpen látni életét, megtalálni lehetőségeit, megújulni, a legjobbat kihozni saját magából és helyzetéből. A szemléletben, reakciókban, életvezetésben következik be változás. Mindez természetesen a kliens aktív közreműködésével lehetséges. A közös gondolkodás idézi elő a változást. Érettebb, kiegyensúlyozottabb személyiség születhet meg az intenzív lelki munka eredményeként, aki harmonikusabb, boldogabb lelki életet élhet. A változás érinti többek között a problémamegoldási készségeket, stresszkezelést, kapcsolatteremtést és fenntartást, valamint az érzelemszabályozási és önérvényesítő készséget. Testi, lelki tünetek csökkenhetnek, vagy elmúlhatnak a terápia hatására. A Pszichoterápia nem könnyű, és sok időt vesz igénybe! Hiszen ami évek, évtizedek alatt kialakul, vagy esetleg hiányzik, azt nem lehet egy-két hónap alatt megváltoztatni. Belső konfliktusaink megértéséhez, belátásához, változtatásához kíváncsiságra, türelemre és bátorságra van szükség. Ezért csak akkor érdemes elkezdeni, ha valódi változásra van igény. A terápiás változás, ha végigmegyünk az úton, egész életünkre kihat. Eredményei, felismerései értékes részünkké válnak, új viselkedési mintázatokat hoznak, és tartalmasabb élethez segítenek.
Hogyan történik a pszichológussal való találkozás a gyakorlatban?
Az első találkozás egy tájékozódó beszélgetés, ami további együttműködésre egyikünket sem kötelezi, hiszen kizárólag személyes találkozás során lehet dönteni az együttműködésről. Kialakulhat-e bizalmi kapcsolat, elfogadhatóak, szimpatikusak vagyunk-e egymás számára. Ha esetleg a felmerülő nehézség a pszichoterápia helyett más segítséget igényel, továbbirányítás szükséges.
Ezt követően a következő két-három alkalom egy állapotfelmérés, előzmények megismerése, hogy minél pontosabban láthatóvá váljon, milyen segítségre van szükség. Ha indokolt, pszichológiai vizsgálat is része ezen találkozásoknak, aminek eredménye visszajelzésre kerül. Bármilyen kérdés feltehető ilyen megbeszélésen. Ezután következik egy szóbeli szerződéskötés, amiben a megoldási lehetőségek, szükséges terápiás módszerek ajánlásra kerülnek. A terápiás keretek is meghatározásra kerülnek, az ülések hossza és gyakorisága, óralemondási lehetőségek, anyagi feltételek. A kitűzött cél elérésekor, vagy közös megegyezéssel a munka lezárható, vagy meghosszabbítható.
A terápiás munkában a pszichológus szaktudása alapján kérdéseket, visszajelzéseket, észrevételeket ad, ezzel segít eligazodni az adódó helyzetekben, eseményekben, így elindulhat a változás. A gyógyulás a közös válaszkeresésben rejlik. Növekszik a tudatosság, összefüggések megértésre kerülnek, új készségek és eszközök alakulnak ki. A terápia érzelmileg intenzív, felkavaró. Fájdalmainkkal, indulatainkkal, hiányainkkal való találkozás nagy bátorságot, megfelelő érzelmi teherbíróképességet igényel. Ennek kialakítása is komoly munka. A problémák átdolgozása ad helyet valami új kialakulásának. A terápia heti rendszerességű, meghatározott keretek között zajló folyamat, amit titoktartás véd.